Новини парку

11 січня — День заповідників і національних парків

By 11/01/2014 29 января, 2014 No Comments

День заповідників і національних парків – свято, що відзначається за ініціативи низки природоохоронних організацій.

Ця дата походить з Росії, де її почали відзначати з нагоди створення 11 січня 1916 року першого державного Баргузинського заповідника з метою збереження баргузинського соболя та інших тварин. Заповідник розташований на території сучасної республіки Бурятія.

В 1997 році Центр охорони дикої природи та «Всесвітній фонд дикої природи виступили з ініціативою щорічно відзначати у Російській Федерації «День заповідників та національних парків». Чимало країн підхопили цю ідею, в т.ч. Україна.

В Україні найперший заповідний об’єкт створено на своїх землях графом Володимиром Дідушицьким для збереження букових лісів 1886 року (тобто 128 років тому) під назвою «Пам’ятка Пеняцька». Рішенням Львівської обласної ради територію оголошено лісовою пам’яткою природи місцевого значення «Пеняцька» 1997 року. ЇЇ площа становить 35,0 га.
2010 року створено національний природний парк «Північне Поділля», до складу якого також увійшла «Пам’ятка Пеняцька».

На території Миколаївської області найпершим офіційним заповідним об’єктом є ділянки сучасного Чорноморського біосферного заповідника, який засновано 1927 року. Це – «Волижин ліс» на Кінбурнському півострові Очаківського району та «Острови Довгий і Круглий», що омиваються водами Чорного моря та Ягорлицької затоки.

Давніми прикладами збереження природи є сучасний парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Мостівський парк» у Доманівському районі. Парк заклав видатний громадський діяч Херсонської губернії, дворянин Микола Ерделі у 1882 році (тобто 132 роки тому) на площі 28 га поряд з панським замком. Залишки композицій зелених насаджень, а також свідчення старожилів підтверджують ландшафтний характер парку.

Сучасний Миколаївський зоопарк є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, який має давню історію. Спочатку це була приватна колекція Миколаївського міського голови Миколи Леонтовича, яка стала державним акваріумом 1901 року, що зазнав подальших перетворень до шляху найкращого зоопарку України.

Заслуговують уваги пам’ятки степового лісорозведення Віктора Скаржинського – це сучасні заповідні урочища «Лабіринт», «Василева пасіка», «Літній хутір Скаржинського», «Лівобережжя», які закладені в XIX сторіччі.

На території Новобузького району Миколаївської області, де розташований регіональний ландшафтний парк «Приінгульський», найпершим заповідним об’єктом є заповідне урочище «Чабанка» — штучне лісове насадження – заповідане 1972 року. Ділянку «дикої» природи заповідано 1993 року — ботанічний заказник «Пелагеївський».