Науково-популярні статті

Полоз жовточеревий — найбільша змія Європи

By 29/08/2014 1 сентября, 2014 No Comments

На території РЛП «Приінгульський» мешкає найбільша змія Європи – полоз жовточеревий, каспійський Hierophis caspius . В Україні відомі екземпляри із загальною довжиною тіла до 2 м.

Змія має струнке тіло з довгим хвостом, який лише у 2,3–3,9 раза коротший за тулуб. Луска жовточеревого полоза гладенька, навколо середини тулуба — 19 рядів лусок. У дорослих змій верхня сторона тіла сіра або бурувата, нижня — солом’яно-жовта, без будь-яких плям. Молоді особини мають характерний малюнок.

Цей вид включено до Червоної книги України як вразливий. Перебуває він і під особливою охороною Бернської конвенції.

Жовточеревий полоз — дуже рухлива змія. Полюючи, він енергійно відшукує і переслідує здобич. Може витягати знайдену жертву з нори. Якщо він, рятуючись від переслідування, зустрічає на своєму шляху обрив, то вправно стрибає з нього. Непогано лазить по гілках, але високо на дерева не піднімається.

0_8ca66_a2e8c041_orig

Жовточеревий полоз відомий своєю агресивністю. Звісно, полоз не кидається на людей і інші великі об’єкти спеціально і не полює за ними. При зустрічі з небезпекою він прагне сховатися в тріщинах і порожнечах між каменями. Проте, захоплений зненацька, приймає загрозливу позу і готовий постояти за себе.

Якщо людина йому погрожує, полоз нерідко сам кидається в атаку — з гучним шипінням, що лякає супротивника, і широко роззявивши пащу. При цьому він може «стрибати» у бік ворога на відстань до одного метра, намагаючись вчепитися у найвразливіше місце. На щастя, жовточеревий полоз не отруйний, тому його укус не несе істотної небезпеки для людини.

0_8ca60_48a5e2e8_orig

«Гарячий» темперамент полоса іноді шкодить йому самому. Часто змії цього виду гинуть під колесами автомобілів, адже спроби налякати авто, що наближається, шипінням і кидками ні до чого не приводять.
Агресивна поведінка жовточеревого полоза викликає особливу неприязнь людей, що також негативно впливає на чисельність виду, враховуючи, до того ж, відкритий спосіб життя полоза і його великі розміри.

Крім того, як і інші мешканці рівнинних відкритих територій, цей вид страждає від розорювання степових земель, випасу худоби і інших форм господарської діяльності людини. У зв’язку з цим чисельність жовточеревого полоза неухильно скорочується, хоча вимирання, принаймні найближчим часом, йому не загрожує…

0_8ca6a_1cb73a3f_orig