Науково-популярні статті

Оставник Одеський: червона книга України

By 28/10/2014 25 декабря, 2014 No Comments
РЛП Приінгульський. Оставник одеський Gymnospermium odessanum

Навесні буяє фарбами природа парку. У березні-квітні на просторах РЛП «Приінгульский» з’являються тендитні жовті квітки – то цвіте оставник одеський Gymnospermium odessanum (DC.) Takht.

Попри свій скромний вигляд, ця рослина є унікальним явищем, оскільки це палео ендемік, реліктовий вид, занесений до Червоного списку МСОП. Відомо всього 20 місць зростання оставника одеського, одним з яких є Приінгульський парк.

Рослина відноситься до родини барбарисових. На сьогодні до цього роду відноситься близько 5-6 видів, розповсюджених від причорноморських степів до Алтайського краю. Усі вони мають вузькі, ізольовані ареали і дуже мало відрізняються один від одного морфологічно. Оставник одеський – самий малий вид роду, має лише 10-15 см у вишину.

Навесні оставник рушає в зріст дуже рано, буквально відразу після танення снігу. Напочатку цвітіння рослина забарвлена в інтенсивний бордовий колір з дугоподібним зігнути пагоном, суцвіття виглядає таким, що поникло, а листя до кінця ще не розгорнулися і складені уздовж центральної жилки. Квітки дрібні, світложовті, зібрані у верхівкову китицю. Наприкінці квітня – напочатку травня утворюється плід — куляста коробочка, що розкривається на вершині ще до дозрівання насіння.

Оставник одеський. Рослина на початку  цвітіння

Крім України оставник одеський можна зустріти у степових регіонах Добруджи, Молдови і Причорномор’я.

Рослину розмножують та розводять у спеціально створених умовах, у ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України, Одеського та Херсонського університетів.