Освітні матеріали

Про шкідливий вплив батарейок на довкілля

By 26/02/2014 No Comments

Загальні відомості

У повсякденному житті батарейки вкрай важливі для більшості людей. Вони використовуютья в ліхтариках, годинниках, телефонах, пультах, іграшках.

На кожній батарейці є маркування, яке попереджає про небезпеку її викидання разом із звичайним сміттям. Адже в звичайних батарейках містяться важкі метали, кислоти, луги, які потрапляючи у воду або ґрунт завдають значної шкоди довкіллю.

Після спрацювання металеве покриття батарейки руйнується від корозії, важкі метали потрапляються в грунт, воду, звідки поширюються на інші території.

В природних умовах пальчикова батарейка розкладається приблизно 10 років.

Вчені підрахували, що одна пальчикова батарейка забруднює важкими металами 20 кв.м. грунту. В лісі це територія існування 2 дерев, 2 кротів, 1 їжака і декілька тисяч дощових черв’яків.

Наприклад, за рік ваша сім’я викинула 10 батарейок (від годинника, пульту, іграшок). Цього достатньо, щоб згубити або зробити непридатним для існування 200 кв.м. грунту, де існує 20 дерев, 20 кротів, 10 їжаків.

Одна пальчикова батарейка забруднює важкими металами 400 л. води. Наприклад, якщо Ви споживаєте 1,5 л питної води на добу, то об’єму води, що забруднюється однією батарейкою, вистачить приблизно для споживання питної води протягом 9 місяців.

Чим шкідливі важкі металі, які містяться в батарейці

Свинець – накопичується в основному в нирках. Викликає важкі захворювання мозку, нервові розлади.

Кадмій – накопичується в печінці, нирках, кістках, щитовидній залозі. Є канцерогеном, тобто провокує рак.

Ртуть – впливає на мозок, нервову систему, нирки, печінку. Викликає нервові розлади, погіршення зору, слуху, порушення опорно-рухової системи, захворювання дихальних шляхів.

Як утилізують батарейки

З кожним роком гостро постає питання утилізації відпрацьованих батарейок. Утилізація не усуває усі проблеми, але значно зменшує їх завдяки тому, що дає «нове життя» батарейці, або, принаймні, її частині. Після переробки з компонентів батарейки отримують сухі розподілені хімічні елементи (кольорові метали та мінерали) і сортовані відходи з упаковки (картон і пластик), які в подальшому використовуються у виробництві.

В Україні утилізацією батарейок займається державне підприємство «Аргентум» (Львів) – єдиний завод в Україні. Він переробляє відходи, які містять хімічні елементи. Завод працює періодично, що викликано відсутністю сировини для виходу на робочі об’єми. Він приймає батарейки на складування для переробки, яку проводить за наявності достатньої кількості сировини.

Дещо про сміття:

• Вперше проблемою переробки сміття зайнялися в Англії 200 років тому. В кінці XIX століття там з’явився перший завод по спалюванню сміття.
• Найкраще зі своїм сміттям справляється Швеція, переробляючи 52% від загальної кількості відходів. За нею слід Австрія (49,7 %) і Німеччина (48%).
• Після завершення будівництва Зимового палацу в м.Санкт-Петербург (Росія) вся площа була завалена будівельним сміттям. Імператор Петро III вирішив позбутися від нього оригінальним способом — наказав оголосити народу, що кожен бажаючий може взяти з площі все, що завгодно і безкоштовно. Через кілька годин все сміття було розчищено.
• Найпоширеніше сміття на планеті — сигаретні недопалки. Щороку їх викидається 4.500.000.000 штук.
• У всьому світі щорічно більше 100000 ссавців, птахів і риб гинуть через викинуті поліетиленові пакети. Тварини з’їдають їх або задихаються.
• Найбільший сміттєвий полігон у світі розташований в Америці. У місцевості Fresh Kills. Він займає площу, що дорівнює 1700 футбольним полям.

Сміття на території регіонального ландшафтного парку «Приінгульський»

На території парку встановлено 19 сміттєзбірних кілець. Вони виготовлені із залізобетону для уникнення їх пошкодження. Сміттєзбірники встановлені в місцях масового відвідування та заїздів транспорту.

Сміття з кілець та по території парку збирається дільничими інспекторами та вивозиться на новобузький полігон побутових відходів.

За три роки зібрано та вивезено з території парку 117 м3 сміття, що може поміститися приблизно в 6 поштово-багажних вагонів.

! Просимо при перебуванні на території парку забирати сміття з собою або викидати у сміттєзбірники.

Гра «Розкладання відходів»

Ведучий обирає дві команди школярів в кількості, що залежить від наповнюваності класу.
Завдання: розподілити картки з двох конвертів, щоб вони відповідали один одному за змістом. Наприклад, одна картка з написом — щоб недопалки і фільтри сигарет перегнили в ґрунті…, друга картка — необхідно дванадцять років. Виграє та команда, яка більш правильно розподілить картки за змістом тексту. Ведучий називає правильні дані та разом з учасниками підраховують правильні відповіді та аналізують інформацію.

Варіанти та відповіді:
1. Щоб недопалки і фільтри сигарет перегнили в грунті — необхідно дванадцять років.
2. Щоб розклалася алюмінієва банка — необхідно від 200 до 500 років.
3. Щоб підгузники зникли безслідно – необхідно 500-800 років.
4. Якщо в море кинути паперову серветку — зникне через три місяці.
5. Щоб сірники в морі розклалися – необхідно шість місяців.
6. Кинутий недопалок — проплаває в морі від одного до п’яти років.
7. Кинутий в море пакет з поліетилену – проплаває від десяти до двадцяти років.
8. Щоб зникла консервна банка – необхідно п’ятсот років.
9. Щоб зникла стандартна скляна пляшка – необхідно 1000 років.

Ведучий готує 2 примірники карток з написами та складає їх в конверти.
Щоб недопалки і фільтри сигарет перегнили в грунті —
Щоб розклалася алюмінієва банка —
Щоб підгузники зникли безслідно –
Якщо в море кинути паперову серветку -.
Щоб сірники в морі розклалися –
Кинутий недопалок —
Кинутий в море пакет з поліетилену –
Щоб зникла консервна банка –
Щоб зникла стандартна скляна пляшка –

необхідно дванадцять років
необхідно від 200 до 500 років
необхідно 500-800 років
зникне через три місяці необхідно шість місяців
проплаває в морі від одного до п’яти років
проплаває від десяти до двадцяти років
необхідно п’ятсот років
необхідно 1000 років.

Підготовлено дирекцією регіонального ландшафтного парку «Приінгульський» із використанням інтернет-видань

Leave a Reply